Rola narracji w game designie

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

W ramach 2. Akademickiego Dnia Kultury Gier Uniwersytetu Opolskiego

Wstęp wolny

Narracja jest jednym z ważniejszych elementów w projektowaniu gier. Wręcz jest ona kluczem, który pozwala grom nazywać się medium narracyjnym, przekazującym opowieści.

Współcześnie storytelling, czyli nic innego jak snucie opowieści, staje się gorącym tematem w dyskusjach o sposobach przekazywania treści, co wręcz definiuje „media” jako koncepcję i jako przemysł.

Nie zawsze jednak tak było – znamy całe generacje gier, które nie miały wcale ambicji opowiadania historii, sama narracja zresztą to nie tylko opowiedziane historie.

Czym zatem jest narracja i jak wszywa się ją we współczesne gry? Jako, że Uniwersytet Opolski planuje otwarcie się (już w tym roku) na studia nad grami, spróbujmy przyjrzeć się tej najpopularniejszej chyba, dziedzinie game studies.

Panel dyskusyjny poprowadzi ŁUKASZ SASUŁA – historyk, doktorant literaturoznawstwa, współautor książki o religijności mediów. Pisze pracę doktorską z zagadnienia narracyjności gier, na przykładzie fikcyjnych wątków religijnych. Gracz od 7 roku życia, od 5 lat pracownik branży gier i nauczyciel akademicki. Miłośnik papierowych gier RPG i twórczości studia Black Isle.