Redesign książki – wystawa Haliny Fleger i Krzysztofa Klemińskiego

19 października 2020 | Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę może jednocześnie oglądać maksymalnie 5 osób

Wystawę można oglądać do 9 listopada 2020

Ekspozycja jest próbą przedefiniowania formu­ły książki, zarówno pod względem jej cech ze­wnętrznych, jak i pod kątem edycji, typografii, ilustracji i jej znaczenia w świecie współczesnym.

Zderzenie plastycznej „żywej materii”, druku cy­frowego i naznaczonego emocją kodu QR pozwo­li zastanowić się, jak bardzo niemożliwe wydaje się stworzenie jakichś określonych ściśle ram i definicji, w których mieściłaby się książka jako artefakt. Chęć nadania drugiego życia zniszczo­nym i zużytym książkom (makulaturze) prowadzi nie tylko do poszukiwań projektowych, ale też niejako „po drodze” dostarcza wyobraźni ele­mentów do gry z pamięcią; pożółkłe kartki, roz­prute płótna okładek, zaschnięty klej, wiekowa tektura, niezidentyfikowane zapisy, wytarte nu­mery katalogowe.

Obecność kodu QR stanowi pomost pomiędzy realnym obiektem i tym wirtualnym, umożliwia­jąc przejście do innej narracji. Prezentowane kody, które same w sobie naznaczone emocją, są pozornie nieskładną rozgrywką kompozycyjną, zakrywają/odkrywają światy niedostępne dla niewtajemniczonych. Są też niejako okładką do zawartości, która się pod nimi kryje, zapisem i zna­kiem tajemnicy, sekretu, zakodowanej opowieści.

Dwa głosy, dwie wrażliwości i 25 lat wspólnych działań.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Wpadnij w bibliosieć”.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.