Ptasi gościniec – wystawa Kamila Rogali

Ptasi gościniec – wystawa Kamila Rogali

13 stycznia 2016 (środa), godz. 18.00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawa czynna do 12 lutego 2016 r.

KAMIL ROGALA – lekarz weterynarii, którego pasją jest fotografia przyrodnicza. Obcowanie z przyrodą jest dla niego ucieczką od codziennej rzeczywistości do całkiem odmiennego świata. W ten sposób zostawia za sobą cały zgiełk, pośpiech i wszystkie problemy. Fotografuje przyrodę z ukrycia, z czatowni, w ciszy. W czatowniach spędził mnóstwo czasu, który nauczył go cierpliwości i pokory. Dzięki temu miał wielokrotnie przyjemność podziwiać i fotografować m.in. czaplę purpurową, bielika, kulika wielkiego, gołębia siniaka oraz wiele innych gatunków ptaków. Obserwując przyrodę dostrzega niesamowite piękno. Ale również coś gorszego – stosy śmieci leżące w lasach. Widzi myśliwych polujących na ptaki dla zwykłej, głupiej zabawy. Płonące łąki, pomimo że ich wypalanie jest zabronione.

Nie bądźmy obojętni na dewastację środowiska. Jeżeli widzimy, że ktoś wysypuje śmieci w lesie, wypala łąki, wykłada truciznę – nie bójmy się tego zgłosić służbom leśnym lub policji. Jeżeli chodzi o kwestię polowań na ptaki, to są one w Polsce legalne i zgodne z prawem. Dlatego zwracam się z prośbą do myśliwych, aby darowali im życie, bo nie są niczemu winne. Pewnego razu natknąłem się w lesie na stos śmieci. Na gałęzi ponad nim wisiał, powiewając na wietrze, szalik z napisem POLSKA. Tylko od nas zależy czy tak Polska będzie wyglądać.

– Kamil Rogala