Projekcja filmu: „Religie i wyznania Śląska Opolskiego” – odc. 1 Luteranie

Kiedy

17/01/2022    
18:00

Gdzie

Biblioteka Główna - Sala konferencyjna
Minorytów 4, Opole, opolskie

Rodzaj wydarzenia

Wczytuję mapę...

„Religie i wyznania Śląska Opolskiego” – odc. 1 Luteranie
17 stycznia 2022, godz. 18:00

sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4 

W sali spotkań MBP obowiązuje limit miejsc. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Zachęcamy do okazywania certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciw COVID-19. Dobrowolne okazanie takiego certyfikatu pracownikowi biblioteki umożliwi Państwu wejście na salę poza limitem.

Na terenie biblioteki obowiązuje nakaz noszenia masek zasłaniających nos i usta.

Jest to kolejny realizowany projekt, Opolskiej Fundacji Filmowej, składający się z produkcji 4 filmów dokumentalnych, każdy o czasie emisji ok. 30 minut. W filmach pokazane zostaną fragmenty z życia mieszkańców różnych narodowości, kultur i wyznań. Pokazane zostaną obiekty kultu, w tym rekonstrukcje już nieistniejących, związane z danym wyznaniem. Współczesna Opolszczyzna to region, którego granice i byt państwowy kształtowany był na przestrzeni wieków, przez mieszkańców różnych narodowości (Słowian, Czechów, Polaków, Niemców, Ślązaków i Żydów) kultur i wyznań, spośród których dominujące były wyznania katolickie, protestanckie (ewangelicko-augsburskie) i hebrajskie. Z czasem część z nich zanikła wraz ze śmiercią i migracjami mieszkańców, a niektóre pozostały do dnia dzisiejszego jako mniejszościowe.

Film jest zrealizowany w formie fabularyzowanego dokumentu, będącego opowieścią, podczas której, będziemy przenosić się w różne miejsca w województwie. W interesujący i atrakcyjny sposób pokazana została mało znana w dniu dzisiejszym wiara, wyznawana przez część mieszkańców Opolszczyzny. Zdjęcia realizowano w Opolu, Pokoju, Kluczborku, Wołczynie, Gierałcicach oraz Lasowicach Wielkich. Ekspertem koordynującym współpracę z parafiami, mającym merytoryczny nadzór na produkcją filmu, jest proboszcz Parafii Ewangelicko augsburskiej w Opolu ks. Wojciech Pracki.

Wyznawcy różnych wyznań i kultur, przez wieki, zgodnie ze sobą żyli (za wyjątkiem okresu faszyzmu), tworząc niezwykle interesującą historię Opola i Śląska Opolskiego, która w dniu dzisiejszym jest mało znana lub wręcz nieznana współczesnym mieszkańcom regionu.

„Religie i wyznania Śląska Opolskiego”, jest pierwszym projektem filmowym, podejmującym kompleksowo różnorodność kulturową i wyznaniową mieszkańców na przestrzeni wieków. Będzie to jedyny tak opracowany materiał edukacyjno-historyczny w ramach poznawania historii lokalnej.

Premiera Filmu zaplanowana jest na 17 stycznia 2022 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, na godz. 18:00.

 

Partnerami Fundacji przy realizacji produkcji są Dom Współpracy Polsko Niemieckiej, Konsulat Niemiec w Opolu oraz Parafie Ewangelicko Augsburskie znajdujące się na terenie województwa opolskiego.