„Powietrze aniołów pełne” – wystawa

"Powietrze aniołów pełne" - wystawa

5 grudnia 2016 r. (poniedziałek), godz. 18.00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 5 stycznia 2017 r.

„Może anioły przemykają się chyłkiem za naszymi plecami i gdybyśmy tylko potrafi się dostatecznie szybko odwrócić, moglibyśmy dostrzec je albo przynajmniej cień ich skrzydła?”

I. Czarkowska, Cień anioła

Na całym świecie temat ANIOŁA cieszy się niezwykłą popularnością. Aniołowie są bohaterami książek, filmów i wystaw. Przypisywane są im różne role. Są przykładowo: mędrcami, opiekunami, zwiastunami szczęśliwych wiadomości, ale także buntownikami, patronami tragedii czy złymi duchami dręczącymi człowieka.

Wystawa „Powietrze aniołów pełne” prezentuje księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu związany z tematyką anielską oraz jest małym kompendium wiedzy o tych świetlistych istotach. Za pośrednictwem wybranej literatury zachęcamy do spotkania z aniołami dobrymi, jak i  upadłymi, czyli demonami i książętami piekieł. Znajdzie się tu także miejsce dla małej anielskiej strefy dla dzieci.

Szeroki wachlarz literatury z różnych gatunków, jak: baśń, kryminał, powieść grozy, powieść obyczajowo-fantastyczna oraz liryka przedstawia ANIOŁA w różnych rolach i sytuacjach. Za sprawą dzieł literackich możemy spróbować znaleźć odpowiedź na pytania: kim są aniołowie, co robią, gdzie żyją, czym się odżywiają, jaka jest ich hierarchia, jakie istnieją rodzaje aniołów, wreszcie co ich odróżnia od ludzi.