Południe i zmierzch – spotkanie z Elżbietą Lisak-Dudą

25 marca 2019 (poniedziałek), godz. 18:00
Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Przeżycie skrapla się niespodziewanie w wiersz… Ale nie sposób przekazać tego wszystkiego, co ono ze sobą niesie, gdy podpatruję brązowiejący liść klonu, wsłuchuję się w myśli bliskich, w słowa oczekujących w kolejkach. Chciałabym zawrzeć w wierszach jak najwięcej, oddać rytm, kolor i smak przejmującego mnie do głębi czasu — jakże trudno pochwytnego.

– Elżbieta Lisak-Duda

Elżbieta Lisak-Duda jest poetką, ale pisze także opowiadania i felietony. Debiutowała na łamach „Radaru” w 1980 roku. Jest autorką tomików poetyckich: Wsłuchana w dotyk, Historia złotej rybki, Dama z reklamówką, Wieczory. Jej wiersze można znaleźć w ponad trzydziestu edycjach zwartych i sporej liczbie czasopism. Tłumaczone były na język angielski i ukazały się w kulturalnym czasopiśmie amerykańskim „Espresso ink”. Utwory, zarówno poetyckie, jak i opowiadania, czytane były na antenie radiowej. Należy do oddziału warszawskiego Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. Jest laureatką kilku konkursów poetyckich, ale także — swego czasu — konkursów recytatorskich, nawet na szczeblu ogólnopolskim. Od 2005 roku współpracuje z redakcją radia polonijnego w Seattle (WA, USA), nagrywając audycje z cyklu „Listy z Polski” i felietony pod hasłem „A to Polska właśnie” oraz ”To czytałam — polecam”. W 1989 roku wyróżniona została odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Właśnie wydała nowy tomik zatytułowany Południe i zmierzch.

Podczas spotkania wystąpi kwartet skrzypcowy PSM II stopnia w Opolu:

Roksana Goplańska, Alicja Iskra, Marlena Kandzia, Martyna Magosz

Przygotowanie kwartetu: Maria Ołdak