Planety – wystawa Andrzeja Olczyka

„Planety” – wystawa Andrzeja Olczyka

10 sierpnia 2015, godz. 18:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2015.

Andrzej Olczyk urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Studiował w WSP w Krakowie. Uzyskał dyplom ze specjalności druku wypukłego w pracowni Jerzego Jędrysiaka w 1986 r. Zajmuje się linorytem, rysunkiem,  malarstwem. Brał udział w licznych wystawach w kraju (m.in. Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie, Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze,  Konkurs Małych Form Graficznych i Ekslibrisu w Malborku) i za granicą (m.in. Maastricht, Boston, Rzym). Jest autorem wystaw indywidualnych i zbiorowych.

„Andrzej Olczyk jest jedną z ciekawszych postaci polskiego świata grafiki . Tworzone przez niego linoryty są fascynującą kompilacją tradycji ze współczesnością – z na pozór abstrakcyjnych, nieuporządkowanych kompozycji wyłaniają się przedmioty, zwierzęta, do złudzenia przypominające istoty z renesansowych miedziorytów. Przywodzą na myśl grafiki Dürera, który, podobnie jak Olczyk, uważnie badał otaczający go świat i przyrodę, analizował rządzące nim mechanizmy.

W swojej pracy Olczyk skupia się nie tylko na grafikach. Tworzy obrazy – zagadki, wciąga widza do swojej malarskiej gry. Podobnie jak w przypadku linorytów, również w tym przypadku nasuwa się porównanie do wieków dawnych – kompozycje malarza to współczesny odpowiednik trompe l’oeil, malarstwa iluzjonistycznego, znanego już od antyku. Obrazy Olczyka bliższe są jednak niderlandzkiemu, przedstawiającemu zbiorowisku przedmiotów, piór, kartek, pocztówek, upiętych na deskach.”

– Maja Wolniewska