Wczytuję mapę...

Otwarcie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii

Data i godzina wydarzenia
08/10/2021, godz. 17:30

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie, Wystawa

Otwarcie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii

8.10 (piątek)
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

17:30 OTWARCIE 11.OFF

Otwarcie wystaw:

  •  „Tło” Katarzyna Mirczak
  •  „Pomiędzy światami. Izrael odnaleziony” Piotr Chrobak
  • Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020
  • „Źródło” wystawa książek fotograficznych przygotowana przez Katarzynę Sagatowską
  • „Tego Opola już nie ma” wystawa plenerowa fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

 Szczegóły: https://offoto.pl/wydarzenia/wystawy/

 

18.15 – SPOTKANIE z Katarzyną Sagatowską

Katarzyna Sagatowska

Kuratorka, fotografka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie studia doktoranckie na tej uczelni) i Politechniki Warszawskiej. Propagatorka kolekcjonowania fotografii w Polsce. Kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje fotografii wybitnych polskich artystów. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta stołecznego Warszawy. Jurorka w konkursach, między innymi BZ WBK Press Foto, Fotograficzna Publikacja Roku, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą.

 

18.45 – SPOTKANIE z Chrisem Niedenthalem, promocja książki „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”

Chris Niedenthal

Urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach.

Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.

Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL.

W Polsce ukazały się sześć albumów z jego fotografiami: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006), i “In Your Face” (Edition Fototapeta 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2015), “1989. Rok Nadziei” (BOSZ 2017) i “Niedenthal Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016). W 2011r ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy).

O książce:

Nowe, uzupełnione wydanie kultowej książki.

Czołg pod kinem Moskwa z Czasem apokalipsy to fotograficzna ikona stanu wojennego. Zdjęcie zrobione z dystansem i sercem. Przez chłopaka z aparatem i brytyjskim paszportem, który przyjechał tu w 1973 roku. Przez zauroczonego Polską dziennikarza, relacjonującego dla świata wydarzenia zza żelaznej kurtyny. „Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku” – wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni. Dla „Newsweeka”, „Time’a”, „Spiegla” fotografował powstanie Solidarności, pierwszą wizytę Jana Pawła II, stan wojenny i upadek komuny.

To książka o tym, jak pewien dziennikarz z Zachodu wsiąkł w kraj, którego dzieje miał relacjonować. W jego wspomnieniach dawnych i współczesnych wydarzeń jest spora dawka angielskiego sarkazmu i nutka polskiej nostalgii. Jest też złość na dzisiejszą rzeczywistość, ale i zachwyt nad pięknem Polski i wielu Polaków – nie tylko nieodżałowanej pamięci prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem czy Jurkiem Owsiakiem, ale zwyczajnymi ludźmi. Nami.