Osiedla grodzone – zamknięte społeczeństwo? Spotkanie z Filipem Springerem i Andreasem Billertem

16/11/2018, godz. 18:00

16. Opolska Jesień Literacka

Osiedla grodzone – zamknięte społeczeństwo?
Spotkanie z Filipem Springerem i Andreasem Billertem
Prowadzenie: Hanna Gill-Piątek
16 listopada (piątek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

W ramach otwartej dyskusji chcemy porozmawiać o zjawisku osiedli grodzonych i ich wpływie na społeczeństwo.
Osiedla grodzone są jednym z ważniejszych symboli przemian społecznych, ekonomicznych i kulturowych, które dokonały się po transformacji ustrojowej w Polsce. Mury, płoty, monitoring oraz ochrona uważane są dzisiaj za standard na nowo powstałych osiedlach. Prywatyzacja mieszkalnictwa, rozwój rynku mieszkaniowego oraz różnice społeczno-ekonomiczne – te trzy czynniki doprowadziły do segregacji, wykluczenia społecznego, a także do gentryfikacji.

Filip Springer – reportażysta, fotoreporter, aktywny na Instagramie. Design jest jego konikiem. Zajmuje go architektura i przestrzenie, w których funkcjonujemy. Esteta, który dobry smak kładzie ponad takie sobie obejście. Podróżuje po miastach, które nie mają w sobie nic szczególnego. Opisuje miejsca, które znikają. Patrzy w domy z betonu i szuka w nich wolnej miłości do gzymsów, parapetów, wykuszy i framug. Jeżeli jeździ windą to zazwyczaj wysiada na trzynastym piętrze.