Opowieści malowane światłem – wystawa oraz warsztaty fotografii kreacyjnej Marty Ostrowskiej

25/11/2016, godz. 11:00 - 14/01/2017

Oddział Dziecięco-Młodzieżowy

Opowieści malowane światłem - wystawa oraz warsztaty fotografii kreacyjnej Marty Ostrowskiej

Odział Dziecięco-Młodzieżowy MBP, pl. Kopernika 10

Wystawę można oglądać od 25 listopada 2016 roku do 14 stycznia 2017 roku.

Termin warsztatów: 26 listopada 2016, godz. 11:00 – Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty poprowadzi Marta Ostrowska – artysta plastyk i fotografik. Mieszka, pracuje i tworzy w Opolu. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatką konkursu fotograficznego magazynu „Pokochaj Fotografię”, w którym spośród 17 288 zdjęć jej praca zdobyła Grand Prix. Jej zdjęcia zdobią okładki książek w wielu krajach, m.in. w Hiszpanii, Holandii, Anglii, Włoszech, Niemczech oraz Meksyku. Wybrane tytuły to: Alice Munro „The View from Castle Rock”, Robert Gately „La Pakistana”, Lasley Kagen „The undertaking of Tess”, Ina Knobloch „Der Duftmacher”.

Celem warsztatów jest zapoznanie się z pojęciem fotografii kreacyjnej, szukanie inspiracji, gra światła, praca z modelem, budowanie planu akcji, dobór rekwizytów, zwrócenie uwagi na rolę fotografii kreacyjnej w bogatym świecie ilustracji książkowej, refleksja nad istotną rolą procesu obróbki graficznej zdjęcia na komputerze w celu nadania mu ostatecznego kształtu wizualnego (post-processing).

W trakcie zajęć będziemy m.in. zastanawiać się nad wyborem środków, za pomocą których najlepiej uchwycić i przekazać treść zdjęcia tak, by mogło stanowić zobrazowanie utworu literackiego.

W części praktycznej warsztatów spróbujemy, z użyciem strojów i akcesoriów, wykreować bohatera książkowego.

Fotografie, które ukażą się na wystawie, są wybrane spośród wielu prac autorki i posiadają najbardziej malarski charakter. Wszystkie prezentowane zdjęcia, w celu podkreślenia ich malarskich walorów, zostały wydrukowane na płótnie.

Główną bohaterką prac jest kobieta, nieco tajemnicza, zmysłowa, zdobna w niezwykłe szaty, zastygła w różnych pozach, otulona światłem.