Opolskie Spotkania z Historią i Kulturą Kresów

Opolskie Spotkania z Historią i Kulturą Kresów

13 listopada 2015 (piątek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

W ramach Opolskich spotkań z Historią i Kulturą Kresów, zapraszamy na spotkanie z wrocławską dziennikarką Anną Fastnacht-Stupnicką i prezentację książki „Zostali we Lwowie”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 13 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: Polonia – Kresy, Towarzystwo Naukowo-Społeczno-Kulturalne w Opolu i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Książka Anny Fastnacht-Stupnickiej opowiada o Polakach, którzy po wojnie zostali we Lwowie. Na przykładzie losów dwudziestu kilku rodzin autorka przedstawia życie polskiego środowiska od wybuchu drugiej wojny światowej do proklamowania niepodległości Ukrainy, a w niektórych aspektach do chwili obecnej.

W oparciu o wywiady, niepublikowane wspomnienia, relacje świadków oraz doświadczenia swojej rodziny, autorka buduje „historię mówioną”, opowieść o dramatach sowieckiej i niemieckiej okupacji, o zmaganiu się z reżimem komunistycznym, konspiracyjnym kształceniu  i wychowywaniu młodzieży w czasach ZSRR, zachowywaniu wiary i tożsamości narodowej, ratowaniu dziedzictwa kulturalnego, cmentarzy, pamięci historycznej. Pokazuje lwowską codzienność na tle wydarzeń dziejowych, przybliża mało znane fakty, próbuje rozwikłać niektóre tajemnice.