Opole to moja pasja! Wystawa prac i spotkanie z Andrzejem Hamadą

Prowadzenie: Donat Przybylski
    8 lipca 2021, g. 18:00
    plac przed MBP, ul. Minorytów 4

Andrzej Hamada – architekt, publicysta, Honorowy Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Opolu, Zasłużony Obywatel Miasta Opola, urodzony w Gdańsku, wychowany w Krakowie. Do Opola przyjechał w styczniu 1952 roku, z nakazu pracy, po studiach na Politechnice Gdańskiej. Zafascynowany tysiącletnią przeszłością piastowskiego miasta zaczął odkrywać jego historyczne uroki. W pierwszych latach pobytu w Opolu poświęcił się odbudowywaniu zniszczonego wojną przemysłu na Ziemiach Zachodnich, Opolszczyzny i samego Opola. Wiele czasu spędził na odkrywaniu dziejów miasta. Wsłuchany w opowieści Szymona Koszyka, a później Fryderyka Kremsera o ziemi ojczystej, znajduje czas, poza absorbującą pracą zawodową, na studiowanie dostępnych archiwaliów. Jego główne zainteresowania to architektura i geneza kształtu przestrzennego miasta. Opole stało się jego pasją, tu założył rodzinę, poznał wielu przyjaciół i sam stał się opolaninem. Ze szkicownikiem w ręku wędruje szlakiem zabytków, rysuje i opowiada.