Wczytuję mapę...

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – spotkanie z Justyną Sobolewską

Data i godzina wydarzenia
28/09/2016, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - spotkanie z Justyną Sobolewską

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Spotkanie z

Justyną Sobolewską

i prezentacja publikacji

Książka o czytaniu

Spotkanie poprowadzi: Wojciech Bonowicz

28 września 2016 / środa / godz. 18.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest współautorką książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Współpracuje z TVP Kultura. Do jej publikacji należą: Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam (Polityka, 2012) i Książka o czytaniu (Iskry, 2016).

 

Książka o czytaniu –  Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze,  sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania – wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.
W Polsce nie mamy wielu takich książek o książkach i czytaniu – w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej. Książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Może też być zachętą do tego, by każdy czytelnik sporządził sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem.

[od Wydawcy]