Wczytuję mapę...

Od Rubęsa do Pikasa czyli historia sztuki według Tomasza Brody – wystawa

Data i godzina wydarzenia
06/02/2017, godz. 18:00 - 06/03/2017

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Wystawa

Od Rubęsa do Pikasa czyli historia sztuki według Tomasza Brody - wystawa

Od Rubęsa do Pikasa czyli historia sztuki według Tomasza Brody – wystawa

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wernisaż: 6 lutego 2017 (poniedziałek), godz. 18:00

Wystawę można oglądać do 6 marca 2017 roku.

wstęp wolny

 

Infantka jak z Velazqueza ze zrolowanej karimaty, wielokrotny portret Marilyn Monroe według Warhola, gdzie plastikowe worki na śmieci imitują sitodrukowe barwy oryginału, książę Urbino, Federico de Montefeltro według Piera della Francesci z psią miską na głowie – to tylko niektóre z prac Tomasza Brody.

Cykl „Historia sztuki według Tomasza Brody” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok – od renesansu po dwudziesty wiek. Autor, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd.), buduje z nich własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła – pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi. 

Jak napisał krytyk sztuki Mirosław Ratajczak, Broda „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa (…). Ambitne zadanie, jakie przed sobą postawił, polega na uchwyceniu nie tylko materialnego obrazu, z jakim w konkretnym przypadku ma do czynienia, ale wręcz przeniknięciu „spojrzenia” danego twórcy, czyli tego, jak patrzył on na swojego modela bądź wybrany motyw”.

Tomasz Broda urodził się w 1967 r. w Kaliszu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna w 1992 r. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową i prasową, scenografią. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Odrze”. Na własnej twarzy za pomocą przedmiotów codziennego użytku tworzy maski, które prezentował w telewizyjnych programach m.in. w „Wieczorze z Jagielskim”, w niemieckiej wersji Ulicy Sezamkowej oraz w autorskim programie „Zrób sobie gębę”. Prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Siedmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon. Zdobywca Nagrody dla Ilustratora Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2008. Laureat Nagrody Prezydenta Wrocławia w roku 2000.

www.tomaszbroda.pl