„Oblicza Syberii” – spotkanie z Agnieszką Zientarską

"Oblicza Syberii" - spotkanie z Agnieszką Zientarską

12 maja 2016 (czwartek), godz. 18.00

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Slawistyki UO oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Opolski Oddział Wojewódzki – SWPWO i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu serdecznie zapraszają na spotkanie z Agnieszką Zientarską: „Oblicza Syberii”.

Agnieszka Zientarska- pasjonatka podróży- poszukująca polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii, wulkanów błotnistych w Azerbejdżanie. Polonistka, filozofka, nauczycielka. Lubi czytać.

Agnieszka Zientarska odbyła trzy podróże po Syberii. W 2013 roku pojechała koleją transsyberyjską do Irkucka i Ułan Ude. Podczas tej poznała syberyjskich szamanów i ich zwyczaje. Odwiedziła także polską wieś na Syberii – Wierszynę, w której polska ludność żyje od 1905 roku.
W 2014 roku wyruszyła autostopem z Magadanu do Jakucka, inspirując się „Dziennikami kołymskimi” Jacka Hugo-Badera. Podczas tej wyprawy podróżniczka musiała uciekać przed niedźwiedziami, uczyć się polować, ale przede wszystkimi spotykała się z prostymi ludźmi, których historie przybliży podczas spotkania.
Natomiast w 2015 udała się do Workuty, by odkrywać historię archipelagu gułagów oraz życia Nieńców – plemienia, które zajmuje się hodowlą reniferów.

Trzy lata i trzy wyprawy, podczas których podróżniczka poznała różne oblicza Syberii.