Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

brak lokacji

Dla wszystkich, Spotkanie, Wystawa

Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski zaprasza na obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W obawie przed ostateczną likwidacją getta, ludność żydowska postanowiła przeciwstawić się Niemcom. Los powstania był z góry przesądzony, szanse na zwycięstwo były nikłe, jednak Żydzi walczący w getcie przeszli tym bohaterskim czynem do historii. W 80. rocznicę tego wydarzenia, chcemy uczcić ich pamięć.

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Akcja Żonkile 2023

W tym dniu wszyscy odwiedzający MBP otrzymają papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu. Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ale jej geneza sięga nieoficjalnych obchodów powstania przed 1989 r., a których czołową postacią był Marek Edelman. Obecnie każdy może uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania.

• 9:45-12:15

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu, ul. Dubois 28
Konferencja popularnonaukowa „Nie bądź obojętny”:

• Wystąpienia tematyczne w związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim
  • Projekcja filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem” (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
  • Część artystyczna – recytacje poezji, oprawa muzyczna, wystawa plastyczna
  • 12:00, ul. Barlickiego 2

Powstanie w warszawskim getcie. Historia i pamięć

Złożenie kwiatów przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Nowa Synagoga. Podczas wydarzenia odczytany zostanie fragment książki „Trzy życia Ireny Gelblum”, a także będą rozdawane papierowe żonkile.

• 12:45, pl. Jana Pawła II

„Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady

Otwarcie Wystawy United States Holocaust Memorial Museum (Muzeum Pamięci Holokaustu w Stanach Zjednoczonych z siedzibą w Waszyngtonie), prezentowanej we współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Miastem Opole oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu.

• 18:00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

„Trzy życia Ireny Gelblum” – spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą