Obchody 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

serdecznie zapraszają na obchody

78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

17-20 kwietnia 2021 roku

17 kwietnia 2021, godz. 12:00, Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

• Czy ta historia jest dla dzieci?

Czytanie książki Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć autorstwa izraelskiej poetki i pisarki Batszewy Dagan. Autorka przekazuje dzieciom trudną prawdę o Szoah z wielkim taktem i wyczuciem. Książka jest odpowiednia nawet dla kilkuletnich dzieci.

• „Łączy nas pamięć”

Warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których uczestnicy będą składali papierowe żonkile, stanowiące symbol szacunku i pamięci o powstaniu.

19 kwietnia 2021, godz. 15:00, ul. Barlickiego 2

• Złożenie kwiatów przez Arkadiusza Wiśniewskiego, Prezydenta Miasta Opola przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Nowa Synagoga.

• Tego dnia odwiedzający MBP otrzymają żonkil wykonany z papieru. Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Ponadto na Facebooku MBP w Opolu zamieszczone zostaną materiały edukacyjne związane z upamiętnieniem rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Materiały udostępnia Muzeum Historii Żydów Polskich

20 kwietnia 2021, godz. 18:00, Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

• Poufne – spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009) i Auschwitz – co ja tu robię? (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). Jego książka Rejwach zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza.