O wiecznej miłości i jednej scenie z Titanica

13 lutego 2018 (wtorek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Opowieści o miłości – zwłaszcza te literackie lub filmowe – często przedstawiają ją jako wieczne uczucie, które rozwija się co prawda w czasie, a więc jego rytm odpowiada rytmowi ludzkiego życia mającego początek i koniec, ale dzięki tekstom lub obrazom może pokonać temporalne ograniczenia i stać się udziałem wszystkich – już na zawsze.

A co jeśli to właśnie opowiadanie o miłości odsłania bolesną tymczasowość naszych uczuć i pragnień, zamiast ją uwieczniać? Co jeśli to ono sprawia, że miłość jest zawsze doczesna? Czy rzeczywiście powinniśmy tak zachłannie karmić się miłosnymi historiami?

Grzegorz Jankowicz – (ur. 1978) – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Opublikował m.in.: Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia (Wrocław 2014), Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata (Wrocław 2016). Mieszka w Krakowie.