Wczytuję mapę...

„O prozie Juliana Kornhausera” – spotkanie z udziałem Jakuba Kornhausera i Adriana Glenia

Data i godzina wydarzenia
17/01/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

„O prozie Juliana Kornhausera”  - spotkanie z udziałem Jakuba Kornhausera i Adriana Glenia

„O prozie Juliana Kornhausera”

Spotkanie z udziałem Jakuba Kornhausera i Adriana Glenia

17 stycznia 2018 r. (środa), godz. 18:00,
Sala Konferencyjna MBP

Wstęp wolny

 

Jest słoneczny, upalny dzień. Na kocu, w ogrodzie, łagodnie przechodzącym w sad, leży i spogląda, wraz z kuzynami, w niebo czyste i niewinne jak on sam kilkuletni J. Sad wydaje mu się ogromny i pełen tajemnic. Wysoka grusza dotyka koroną okna na poddaszu starego jednorodzinnego – jak mawiano – domu. Dom pokryty czerwoną dachówką hałasował od samego rana, a właściwie od zawsze. Skrzypiała podłoga, trzaskały nie domknięte okna, a wewnątrz, w kuchni, ktoś kładł talerze na stole.

Julian Kornhauser, Dom, sen i gry dziecięce

Wydanie Prozy zebranej Juliana Kornhausera (WBPiCAK, Poznań 2017) jest pierwszą próbą skompletowania i uporządkowania wszystkich powstałych pod piórem twórcy oryginalnych utworów prozatorskich.

Redaktorzy tego tomu opowiedzą o prozie Kornhausera – rozpisanej na sny i głosy biografii jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, reprezentanta pokolenia polskiego Marca ’68. O dokumentach epoki, wtajemniczaniu w bycie poetą, podróżach pisarza i zagadce nieukończonej powieści rozmawiać będą syn poety, Jakub KORNHAUSER oraz Adrian GLEŃ.

JULIAN KORNHAUSER

(ur. 1946 w Gliwicach), poeta, prozaik, krytyk literacki, autor wierszy dla dzieci, znawca i tłumacz literatury serbo-chorwackiej, emerytowany profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali w Polsce. Współautor Świata nie przedstawionego (1974, z Adamem Zagajewskim), książki-manifestu Pokolenia ’68. Współtwórca grupy poetyckiej TERAZ. Jego wydany poza zasięgiem cenzury tom wierszy Zabójstwo (1973) był jednym z pierwszych polskich samizdatów. W 1975 podpisał „List 59” przeciwko zmianom w konstytucji PRL. W stanie wojennym krótko internowany. Laureat wielu nagród (m.in. Orła Karskiego w 2015 i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości w roku 2016). Przez blisko dekadę był związany z opolską polonistyką i slawistyką. Mieszka w Krakowie. Nakładem poznańskiej oficyny WBPiCAK ukazały się Wiersze zebrane (2016).