Wczytuję mapę...

Noc Świętojańska

Data i godzina wydarzenia
23/06/2017, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Dla wszystkich

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50 (Rondo)

23 czerwca 2017 (piątek), godz. 18:00

wstęp wolny

Noc Świętojańska, Wigilia św. Jana… a może Sobótka, Noc Kupały, Palinocka, Mittsommerfest? Święto jednocześnie pogańskie i chrześcijańskie, słowiańskie i germańskie, celtyckie i indoeuropejskie. Święto lata, wody i ognia, urodzaju, płodności i ziół.

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprasza na wieczór spędzony wśród opowieści o czarodziejskiej mocy roślin, zapomnianych i starszych niż nam się wydaje zwyczajach i obrzędach związanych z magią ziół. Usłyszą Państwo również o tym, jak współcześnie wraca się do pradawnej sztuki ziołolecznictwa oraz jak wykorzystać rośliny powszechnie uważane za chwasty do domowej produkcji słodyczy, kosmetyków i maści.

Łąkowe Czary – prezentacja prac przedszkolaków z opolskiej Przed-Szkółki

Niezłe ziółko! – zajęcia folklorystyczno-plastyczne dla najmłodszych

Czary zaklęte w ziołach i średniowiecznych lalkach – wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej o czasach, kiedy zioła służyły nie tylko do leczenia, a lalki nie tylko do zabawy. Jak „oczarować” kogoś ziołami, jak sprawić by się zakochał? Jak zapewnić sobie szczęście? W co wierzono dawniej i co z tego przetrwało do naszych czasów?

Chwasty? Zioła? A może obiad? – czyli o wszechstronnym zastosowaniu dzikich roślin – warsztaty zielarskie Aleksandry Banaśkiewicz

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/140905459793606

Zapraszamy!