Wczytuję mapę...

NOC KULTURY 2019 W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OPOLU

Data i godzina wydarzenia
31/05/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla wszystkich, Koncert, Wystawa

NOC KULTURY 2019 W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OPOLU

NOC KULTURY 2019
W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OPOLU

31 MAJA 

 

PROGRAM: 

 • 18:00 – 23:00
  Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

Niech moc będzie z wami w trakcie galaktycznej przygody z Gwiezdnymi Wojnami – gra detektywistyczna

Wejdź na pokład Sokoła Millennium i wyrusz z nami w podróż pełną przygód! Wykaż się odwagą i pokonaj Lorda Vadera. Odkryj, co kryje się po ciemnej stronie mocy rozwiązując zadania i łamigłówki podczas nocnej gry w bibliotece. Nie zabraknie gwiezdnych atrakcji i zabaw plastycznych. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.

 • 17:30

SPACER Z FRIDĄ
Wernisaż i kuratorskie oprowadzanie po wystawach w trzech odsłonach

 

FRIDA KAHLO/OBECNOŚCI
Galeria MBP ZAMOSTEK

W tej części wystawy swoje prace zaprezentują: Agnieszka Sandomierz, Tomasz Tobolewski, Bartosz Iwan, Martyna Kliszewska, Fany Rabel, Leopoldo Mendez, Ramirez Ewerardo. Prezentowane utwory, graficzne i malarskie, to przykład współczesnych odniesień do twórczości Kahlo. Zobaczymy także wybór prac z TEKI GRAFIKI MEKSYKAŃSKIEJ z 1955 roku, wśród których znajduje się dzieło Fany Rabel, artystki polskiego pochodzenia, uczennicy Kahlo. Ponadto na wystawie prezentowany będzie cykl fotografii FRIDA POP z kolekcji KARTEL SZTUKI, będący otwartym projektem dokumentującym popkulturowe wykorzystywanie wizerunku artystki. Zobaczymy też Portret zwielokrotniony Fridy autorstwa Martyny Kliszewskiej i Katarzyny Chmury oraz zbiór książek i albumów dotyczących meksykańskiej artystki, jakie ukazały się dotychczas w Polsce.

FRIDA DOCUMENT
Fotogaleria MBP

Dzięki uprzejmości Ambasady Meksyku w Polsce, zobaczymy reprinty prywatnych zdjęć Fridy Kahlo i Diego Rivery. Sztuka fotografii stanowiła istotny epizod w życiu malarki od najwcześniejszych lat, za sprawą jej ojca, Guillermo Kahlo – fotografa. Z kolei Frida była wielokrotnie portretowana przez wybitnych fotografików swojej epoki. W tej części wystawy znajdzie się również instalacja Ołtarz Wotywny.

FRIDA TEATR
Mała Galeria MBP (I piętro)

Trzecia odsłona związana jest z teatralnym projektem FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja Jakuba Przebindowskiego. Jest to pierwszy polski tekst dramaturgiczny inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo. Prapremiera sztuki odbyła się w 2017 roku w Warszawie, w 110. rocznicę urodzin meksykańskiej malarki, pod Honorowym Patronatem Ambasady Meksyku w Polsce oraz Honorowym Komitetem, w skład, którego weszli: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński, a także Marek Keller.

Zaprezentowane na wystawie kostiumy, których autorką jest Martyna Kliszewska – malarka i aktorka, odtwórczyni roli Kahlo – stanowią twórczą interpretację codziennych strojów Fridy, które z czasem stały się jej znakiem rozpoznawczym. Wykorzystane tkaniny oraz biżuteria tworzą swoisty kolaż inspirowany ikonicznymi fotografiami Nicolasa Muray’a oraz autoportretami Kahlo.

 • 21:30

SPACER Z FRIDĄ – kuratorskie oprowadzanie po wystawach

 • 19:37 – 21:15
  Teatr EkoStudio, ul. Armii Krajowej 4 off

FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja

To multimedialne widowisko Jakuba Przebindowskiego z pogranicza teatru i video art. Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie – Arkadia Nieborów, gdzie zrealizowano część sekwencji filmowych wykorzystanych w przedstawieniu. Twórcy podjęli próbę przyjrzenia się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwala na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także podejmuje pytanie o granice wolności w sztuce oraz wpływie życia osobistego na twórczość.

Bezpłatne wejściówki na spektakl dostępne od 20 maja 2019 r. w teatrze EkoStudio i MBP

 

 • 19:00 – 24:00
  Hol MBP

Warsztaty florystyczne

Organizator: Kwitnące Horyzonty – Edukacja Florystyczna, Monika Bębenek

Będzie zabawnie, kreatywnie, twórczo. Dla wszystkich rośliny: kwiaty, pędy, liście i…
Przyjdźcie, zobaczcie sami, jak wspaniale jest tworzyć z tak kruchej materii jak kwiaty.

 

 • 20:30 – 23:30
  Hol MBP / rozpoczęcie gry 

Morderstwo w Bibliotece vol. 9
EL MINORITO – PŁOMIEŃ ZBRODNI

Palące meksykańskie słońce, mariachi przygrywający na trąbkach i mandolinach oraz Ona i On. Zakochani w sobie od pierwszego wejrzenia na przekór wszystkim mieszkańcom hacjendy. Ale od szaleńczej miłości do zbrodni jest tak niedaleko! Czy pomimo mnóstwa intryg dasz radę przejść labiryntem pasji, odróżnisz fałsz od prawdy i złapiesz nikczemnego przestępcę? Przyjdź do biblioteki i weź udział w kolejnej edycji Morderstwa w bibliotece!

Dla osób od 15 roku życia.

 • 22:00
  Sala Konferencyjna MBP

GDYBY…

 Magiczny świat marzeń, motyli, ptaków i gwiazd, zamknięty w autorskich piosenkach Marii Ołdak (skrzypce) i Janusza Stasiaka (głos, gitara).

Koncert połączony z premierą najnowszej płyty duetu.

Organizator koncertu: Laboratorium Muzycyny/Towarzystwo Muzyczne