Wczytuję mapę...

Noc Bibliotek 2016

Data i godzina wydarzenia
04/06/2016, godz. 15:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Dla wszystkich

Noc Bibliotek 2016

NOC BIBLIOTEK

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4

4 czerwca 2016 r. /sobota/, godz. 17.30-22.00

wstęp wolny

 

 • 18.00-22.00, Hol MBP, ul. Minorytów 4

Przepisz ten wiersz!

Przepisujemy wiersz Josifa Brodskiego, „Giną ludzie”

 

Zapraszamy do udziału w akcji :Przepisuję ten wiersz”, którą  na łamach „Tygodnika Powszechnego” opisał Wojciech Bonowicz. „Akcja miała swój początek w Szczecinie i polega na przepisywaniu wiersza Piosenka o Bośni Josifa Brodskiego w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Romek Zeńko, jeden z inicjatorów, opowiada, że niektórzy, przepisując wiersz, mieli łzy w oczach. Bo przepisywać trzeba ręcznie. A przepisując ręcznie, człowiek skupia się na każdym słowie. I wtedy to, co wydawało się odległe i obce, co było „ich wojną”, staje się bliskie jakby działo się tuż za drzwiami.” W Opolu akcję wspierają: „Gość Niedzielny” i Radio DOXA. Bądźmy solidarni w obliczu ludzkiej krzywdy!

 • 19.00, Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Dwanaście stacji. Ilustracja do poematu Tomasza Różyckiego

Wernisaż wystawy  Zuzanny Waś

 

Zuzanna Waś tak mówi o swojej pracy: „Postanowiłam zainscenizować i sfotografować momenty istotne dla fabuły tego poematu: według mnie jest to jeden z najwybitniejszych  tekstów współczesnej literatury polskiej, ponieważ bezpośrednio dotyka tematu pamięci i tego, jaki ma ona wpływ na nasze życie. Mówi więc o tym, co jest ważne zarówno dla literatury jak i fotografii. Fotografia, tak samo jak literatura, przechowuje pamięć o tym, co było. Fotografia robi to w sposób bardziej bezpośredni i bardziej doskonały – literatura zawsze jest interpretacją. To, co dzieje się na styku obu tych dziedzin, wydaje się bardzo interesujące”. Więcej atrakcji podczas spotkania. Zapraszamy!

 

 • 20.00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Miłość

Spotkanie i koncert  Tomasza Budzyńskiego

Prowadzenie: Dobromir Kożuch

 

Tomasz Budzyński – urodził się w 1962 roku. Jest muzykiem, poetą i malarzem. W latach 1982-1984 był wokalistą kultowej Siekiery. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, z którym koncertuje do dziś. Występuje również z grupami Rimbaud, Trupia Czaszka i 2Tm2,3. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt, w tym 3 albumy solowe. Jego obrazy trafiły na okładki wielu płyt i książek. Miał kilkanaście indywidualnych wystaw w całej Polsce. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Książka Soul Side Story to literacka i poetycka autobiografia. Pełnometrażowy film Podróż na Wschód miał premierę na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

 

Najlepszą rekomendacją i zaproszeniem do udziału w spotkaniu są słowa lidera Armii, który przy okazji wydania swojej książki mówił tak: „Przez wiele lat karmiłem się różnymi rzeczami, gnozą, buddyzmem zen – to mnie fascynowało. Ale to nie dawało mi życia. Wciąż byłem nieszczęśliwy. To Chrystus dał mi życie, wygnał ze mnie demona, uzdrowił mnie i wskrzesił do prawdziwego życia – doświadczyłem tego, widziałem to wszystko, widziałem, jak uwolnił moją żonę. Czy musiałem się jakoś natrudzić? Nie, to wszystko dostałem za darmo! Nikt mi tego nie zabierze, nie wydrze, bo widziałem to na własne oczy i dlatego mogę o tym teraz mówić. Dlatego opowiadam dzisiaj o miłości”. Zapowiada się nietuzinkowy wieczór. Nie może was zabraknąć!

 

 • 18.00-22.00, Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4

Sobota z mamą i tatą na bis !

 

W Noc Bibliotek gwiazdki w książkach mrugają

A na dzieci atrakcje i kosmiczne zabawy czekają.

W Pokoju Bajek będziemy sięgać gwiazd! Zapraszamy rodziców z dziećmi na tradycyjne głośne czytanie, specjalne wydanie Teatrzyku Kamishibai oraz kreatywne zabawy plastyczne związane z niebem i kosmosem.

 

Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, pl. M. Kopernika 10 
4 czerwca 2016 r., godz. 15.00-22.00

wstęp wolny

 

 „Królik z kapelusza” czyli magiczna noc w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym z udziałem  iluzjonisty Michała Sośniaka

                                                                                                                                                      

 • 15.00–18.00 Królik z kapelusza – zabawy literacko – plastyczne w trakcie których poczujecie magię literatury i wyczarujecie „królika z kapelusza”.

 

 • 19.00–21.00 Znikające karty, chusty zmieniające kolor występ iluzjonisty Michała Sośniaka. Po pokazie iluzjonista przeprowadzi warsztaty, w czasie których dzieci będą miały okazję nauczyć się kilku prostych, a zarazem efektownych sztuczek.

 

Poddaj się magii iluzji i czarowi Nocy Bibliotek w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym, Wstęp wolny! Zapraszamy!

 

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

Historia placu Konstytucji 3 Maja, (popularne Rondo)

oraz 40. urodziny wieżowca „Fortepian”

wstęp wolny

 

 • 18.00 – „FORTEPIAN” I SAMOLOT – WSPOMNIENIA O „RONDZIE” – wernisaż wystawy
 • 18.30 – Historia placu Konstytucji 3 maja i okolicy – wykład Andrzeja Hamady i Macieja Borkowskiego 

Po wykładzie zapraszamy do świętowania czterdziestych urodzin naszego wieżowca „Fortepian” i do wspomnień o pierwszych latach po przeprowadzce do wieżowców i o tym, jak mieszkańcy zapamiętali ten czas.

 

Filia nr 7 MBP, ul. Rodziewiczówny 13

4 czerwca 2016 r., godz. 18.00 – 22.00

wstęp wolny

 

NOC E-MOTYWACJI I SLOW READINGU

Cały wieczór będziemy rozkoszować się slow readingiem. Poznamy interesujących ludzi, którzy żyją aktywnie rozwijając swoje pasje. Przekonamy się, że pasję do czytania można połączyć z pasją do serfowania po Internecie. Weźmiemy udział w zabawie, wykażemy się kreatywnością wykonując kolaże „Radość czytania”.

 • 18.00 – 22.00 Wirtualne spotkania, min. z Krystyną Koftą, Emilią Krakowską
 • 19.00 – 21.00 Slow reading czyli przyjemność wolnego czytania – Anthony de Mello, Modlitwa żaby
 • 21.00 – 22.00 „Radość czytania” – tworzenie kolaży