NO STRESS: Wyspy Zielonego Przylądka – spotkanie z Maciejem Kowalskim

NO STRESS: Wyspy Zielonego Przylądka  – spotkanie z Maciejem Kowalskim
23 listopada 2018 (piątek), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

Archipelag wysp znanych jako Cabo Verde uważany jest za rajski zakątek Oceanu Atlantyckiego. Legenda głosi, że pod koniec dzieła stworzenia Bóg, zacierając dłonie z zadowolenia, strącił na Ziemię okruchy gliny, które wpadając do oceanu stały się Wyspami Zielonego Przylądka.

Pięciu ornitologów, jedenaście dni, trzy wyspy, kilka rejsów, nieprzebrane bogactwa przyrody, tysiące zdjęć, mnóstwo przygód, pyszne jedzenie, nieziemskie widoki, wspaniali tubylcy i najlepsza filozofia życia na świecie – morabeza, opierająca się na dwóch prostych słowach: NO STRESS. Wyluzuj, nie martw się, jakoś to będzie, zdążysz, dogadamy się, no stress, man.

Na malownicze Wyspy Zielonego Przylądka Maciej Kowalski pojechał wraz z czterema innymi pasjonatami birdwatchingu i fotografii przyrodniczej. Nasz gość nie jest typem wczasowicza, któremu wystarczy all inclusive w hotelu i leżenie na plaży – dla niego słowa „trudniej” i „dalej” znaczą „lepiej” i „ciekawiej”, a cel wymagający poświęceń jest tym bardziej wart swojej ceny.

Oprócz zdjęć natury i krajobrazów przywiózł mnóstwo porywających opowieści o przeprawach między wyspami archipelagu, karkołomnych rejsach, codziennym życiu miejscowej ludności, nocnych eskapadach w poszukiwaniu garkuchni, piciu grogu z kabowerdeńskimi kibicami portugalkskich klubów piłkarskich i o wielu innych przygodach  pięciu poszukiwaczy rzadkich okazów ptaków na Wyspach Zielonego Przylądka.

MACIEJ KOWALSKI – przyrodnik, autor bloga Birdaholic Diary (https://maciejkowalski-birds.blogspot.com/), założyciel Opolskiej Grupy Ornitologicznej. Od ponad dziesięciu lat działa czynnie w kilku organizacjach ochrony przyrody, zwłaszcza tych związanych z ochroną ptaków, angażując się w liczne projekty badawcze i edukacyjne.
Ponieważ równie mocno jak przyrodę uwielbia podróże, w poszukiwaniach interesujących go okazów często opuszcza rodzinne strony – w ciągu ostatnich lat prowadził obserwacje na trzech kontynentach, m.in. w Hiszpanii, Maroku, na Wyspach Kanaryjskich, w Gruzji, Finlandii, Norwegii, Islandii, Izraelu oraz na Azorach.