negaPOSITIVE – wystawa fotografii Romana Hlawacza

01/09/2023, godz. 18:00 - 14/09/2023

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

negaPOSITIVE – wystawa fotografii Romana Hlawacza

wernisaż 1 września 2023 • 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4
Ekspozycję można oglądać do 14.09.2023

Roman Hlawacz poszukuje nowych form narracji fotograficznej, które pozwalają na bogate możliwości interpretacji obrazu fotograficznego i wzbogacają jego wartości pozaobrazowe. Interesują go relacje międzyludzkie oraz te zjawiska kulturowe, cywilizacyjne i przyrodnicze, które mają największy wpływ na wielokulturowy rozwój. Liczne podróże i ciekawość świata pozwalają mu na zachowanie dystansu oraz indywidualną interpretację zachodzących zmian. Intuicyjna rzeczywistość na fotografii pobudza świadomość i jest równocześnie pewnym systemem orientacji w języku obrazu. Fikcja i realność wydają się przenikać wzajemnie i nie wiadomo, co jest światem wykreowanym, a co istnieje wokół nas. Taka fotografia pozwala uświadomić relacje zachodzące między rzeczywistością, a treścią obrazu fotograficznego.

Roman Hlawacz należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W dorobku twórczym ma ponad 120 wystaw autorskich oraz 500 zbiorowych fotograficznych i filmowych w kraju i za granicą. Zdobył kilkadziesiąt nagród, wyróżnień i odznaczeń. Swoje prace prezentował w wielu krajach: w Austrii, Chinach, Korei, Brazylii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wenezueli, na Węgrzech. Odznaczony przez MKiDN Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, wyróżniony przez Ministra Sportu i Turystyki Odznaką Honorową za Zasługi dla Turystyki.