Natura i kultura – wystawa fotografii Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej

21/08/2023, godz. 00:00 - 08/09/2023

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Natura i kultura – wystawa fotografii Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej

Natura i kulturawystawa fotografii Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
Ekspozycja dostępna od 21 sierpnia 2023

Finisaż 8 września 2023 | 18:00

Przenikanie się kultury i natury to stały element naszej rzeczywistości, czego możemy doświadczyć zarówno w krajach rozwiniętych, jak i mało zurbanizowanych, gdzie religia ma istotny wpływ na życie społeczne. Ta zależność szczególnie widoczna jest w tzw. „ciepłych krajach”, gdzie temperatura determinuje strój i działania człowieka. Dla fotografa to swoiste eldorado, gdyż kadry niemal same „wchodzą” mu do obiektywu. Bardzo istotna dla osoby fotografującej jest w takich okolicznościach umiejętność nawiązania kontaktu i uzyskanie akceptacji osoby fotografowanej. To klucz do zrobienia interesującego zdjęcia. Jola Smerkowska-Mokrzycka potrafi te wszystkie elementy połączyć w całość. Wynikiem jest fotografia, która zamyka w kadrze wiele, pokazując czasem niewiele.

Jolanta Smerkowska-Mokrzycka chirurg stomatolog, zawodowo związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu. Od dwóch kadencji jest Prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu. Jej pasją są podróże, w które udaje się w każdej wolnej chwili. Zawsze wraca z nich z bogatym materiałem fotograficznym. Zdjęcia nie mają jedynie pamiątkowego charakteru, autorce zależy na tym, by były one jak najlepsze technicznie i artystycznie. Dbałość o jakość zdjęć skłoniła ją do pogłębiania wiedzy o sztuce fotograficznej – od lat należy do Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego i Fotoklubu Opole. Kontakt z bardziej doświadczonymi fotografami, możliwość wymiany poglądów, wspólne plenery przyniosły jej propozycje udziału w wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz publikacje w prasie i na portalach podróżniczych.