Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa

05.09.2015 r., godz. 15.00

Plac przed MBP

ul.Minorytów 4

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po raz czwarty, w wybranych miastach Polski  odbędzie się wspólne Narodowe Czytanie. W tym roku  przeczytamy Lalkę Bolesława Prusa, arcydzieło polskiego realizmu. Powieść stawia odwieczne pytania o kondycje ludzką i próbuje przybliżyć i zrozumieć meandry polskiej historii, zaś stawiane w niej diagnozy do dziś świadczyć mogą o niezwykłej mądrości autora Placówki i aktualności jego sądów. Ogólnonarodowa inicjatywa ma na celu integrację wokół wspólnotowych kwestii i za cel bierze promowanie polskiej literatury i żywego słowa. W Opolu skupimy się na wątkach romantycznych w powieści, eksponując burzliwe stosunki Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej. Będziemy chcieli Państwu przedstawić historię skomplikowanej miłości, w trudnych czasach rodzącego się przemysłu, ukazaną na tle przemian społeczno-obyczajowych.

O godz. 15:00:

Wybrane fragmenty „Lalki” czytać będą:

Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola

Przemysław Neumann – Dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Katarzyna Wybraniec – Koordynator ds. edukacji
Joanna Widawska – artystka (skrzypce) Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Maciej Wachowski – artysta (skrzypce) Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Mikołaj Gałan – artysta (wiolonczela) Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Arleta Los-Pławszewska – aktorka teatru im. Jana Kochanowskiego
Andrzej Jakubczyk – aktor teatru im. Jana Kochanowskiego

Lekturze Lalki towarzyszyć będzie: Muzyka polska w wykonaniu:

Halvorsen Duo

Maciej Wachowski – skrzypce

Mikołaj Gałan – wilonczela

Do wspólnego czytania Lalki zapraszamy mieszkańców Opola!

Wszystkich opolan zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieł Bolesława Prusa, aby otrzymać pieczątkę upamiętniającą to wydarzenie.

Organizatorzy:

Urząd Miasta Opola