może morze – wystawa fotografii Sławoja Dubiela

15 stycznia 2019 (wtorek), godz. 18:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 9 lutego 2019

Cykl może morze jest efektem możliwości, a nie konieczności wykonania fotografii. Wszystkie prace powstały przy użyciu kamery otworkowej. Prostota tego urządzenia i jego pustość, a jednocześnie nieprzewidywalność efektu końcowego stały się dla mnie inspiracją do fotograficznego spojrzenia na ziemię, wodę i niebo. Przestrzeń, która niespiesznie wlała się przez otwór kamery, odcisnęła ślad na światłoczułych kliszach, po prostu, ale w sposób nieoczywisty. Poddając się fali światła – morze, wiatr i piasek zatraciły fakturę i ostrość granic. Coś wypłynęło na powierzchnię, coś pozostało w głębi. Stan skupienia przestał mieć znaczenie fizyczne. Minimalistyczne środki i obiekty tych fotografii stworzyły jednak coś pełnego, kompletnego.

Sławoj Dubiel – z wyboru opolanin. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy głównie czarno-białe fotografie dokumentalne oraz klasyczne fotografie krajobrazu. Rejestruje i dokumentuje zmiany zachodzące w życiu regionu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Fundacji 2.8 oraz współorganizatorem Opolskiego Festiwalu Fotografii.