Mów po polsku! – Głośne czytanie łamańców językowych

Mów po polsku! - Głośne czytanie łamańców językowych

MÓW PO POLSKU! – GŁOŚNE CZYTANIE ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH

24 maja 2016 r., godz. 16.00

Zapraszamy na akcję, który jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Mów po polsku!”. Projekt ten ma na celu promocję poprawnej i sprawnej polszczyzny, rozwój zainteresowania językiem ojczystym oraz ukazywanie jego różnorodności oraz wywoływanie refleksji nad rolą języka w naszym życiu.

Wydarzenie to skierowane jest do obcokrajowców, ale nie tylko. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną zmierzyć się z trudnościami, jakich często dostarcza polska mowa. W trakcie akcji będziemy zachęcać uczestników do głośnego czytania łamańców językowych, przygotowanych przez naszych bibliotekarzy.

Czytać będziemy w różnych punktach miasta, m.in. w Rynku, na Wzgórzu Uniwersyteckim, na placu Wolności itd.

Zmagania uczestników ze „świerszczami w Szczebrzeszynie” zarejestrujemy, aby później stworzyć z tych nagrań multimedialną wystawę, na której pokażemy również w zaskakującej graficznej formie tablice z zasadami poprawnej polszczyzny. Wystawę będzie można zobaczyć w lipcu w Holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Przez cały czas trwania projektu „Mów po polsku!” można przysyłać do nas zdjęcia z wytropionymi błędami językowymi w przestrzeni miasta. Będziemy namawiali autorów „językowych wpadek” do zmiany na formy poprawne. Na wiadomości czekamy pod adresem promocja@mbp.opole.pl.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – Dodaj do ulubionych 2016.