Mów po polsku 3! „Być na propsie” – o języku młodzieży. Spotkanie z prof. drm hab. Markiem Łazińskim

10/09/2018, godz. 17:00

Mów po polsku 3!
„Być na propsie” – o języku młodzieży
Spotkanie z prof. drm hab. Markiem Łazińskim
10 września 2018 (poniedziałek), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Młodzieżowe określenia „być na propsie”, „nie ogarniać”, „pójść na melanż” – co oznaczają? Młodzi ludzie chcą wyróżniać się językiem, który jest niezwykle kreatywny i nie ma granic. Język młodzieży jest pokłosiem, często neutralnych słów, które są po prostu przekształcane na bardziej nowoczesne. Ponadto bazuje na skojarzeniach odnoszących się do jakiegoś zjawiska, zachowania lub sytuacji. Językoznawcy zajmują się badaniem i analizą powstających młodzieżowych słów. Od 2016 roku po raz pierwszy został zorganizowany plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku.

Dr hab. Marek Łaziński, prof. UW, opowie, czym charakteryzuje się język młodych ludzi i czy bardzo różni się od polszczyzny naszych dziadków i pradziadków.

Dr hab. Marek Łaziński,  prof. Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Zakładu Gramatyki, Semantyki i Pragmatyki Współczesnego Języka Polskiego.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Patroni medialni:

– TVP3 Opole