Modna Opolanka

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Modna Opolanka

MODNA OPOLANKA – stylizacje z akcentem ludowym

Wystawa uczniów Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu

27 marca 2017 (poniedziałek), godz. 18:00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 12 kwietnia 2017 roku.

Realizacja projektu miała za zadanie przygotować uczniów do stworzenia stylizacji opartej na motywach regionalnych. Ćwiczenie zrealizowała klasa II PLP na przedmiocie Techniki scenograficzne – Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku. Uczniowie wykonywali prace wieloetapowo – polegały one na zapoznaniu i przestudiowaniu charakterystycznych cech tradycyjnego stroju śląskiego, a następnie przetransponowaniu go na element współczesnego ubioru. Inspiracje do powstania projektów uwzględniały motywy ornamentalne z opolskich kroszonek, motywy kwiatowe opolskiej porcelany, haft śląski i elementy stroju śląskiego. Prace wykonano pod okiem nauczycieli – Joanny Wrześniewskiej i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej.

Wprowadzeniem do realizacji ćwiczenia była lekcja muzealna „Modna opolanka na przełomie XIX/XX w.”, która odbyła się w Muzeum Śląska Opolskiego. Każdy z uczniów realizując swój projekt wykorzystywał różnorodne techniki plastyczne. Realizacje te są indywidualne, pojawiają się w nich elementy biżuterii, wianki, paski. Uczniowie po raz pierwszy realizowali tego rodzaju projekt, wykonali go z wykorzystaniem inspiracji, sporządzili wykroje, uszyli stroje, wykonali detale i elementy ozdobne. Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny. Każda stylizacja była udokumentowana na zdjęciach. Ćwiczenie nie miało na celu kopiowania strojów XIX-wiecznych, ale znalezienie odniesienia we współczesnych stylizacjach ubioru. Dzięki przeprowadzeniu tego ćwiczenia uczniowie poznali wiele nowych technik plastycznych: haft, tkanina malowana, farbowanie, ceramika, modelowanie przestrzenne, technika batiku, przeszycia maszynowe i ręczne. Wystawą tą Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu pragnie zaistnieć w środowisku lokalnym i wpisać się w obchody 800-lecia Opola i promocję szkoły.