Moc pielgrzymki i kontemplacji po wyspie Shikoku (Japonia) – spotkanie z Agnieszką Zientarską

29/04/2019, godz. 16:30

Moc pielgrzymki i kontemplacji, czyli wędrówka profana pradawnym buddyjskim szlakiem wyznawców shingon po wyspie Shikoku (Japonia) – spotkanie z Agnieszką Zientarską
29 kwietnia 2019 (poniedziałek), godz. 16:30

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej i Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu zapraszają na prelekcję Agnieszki Zientarskiej pt. „Moc pielgrzymki i kontemplacji, czyli wędrówka profana pradawnym buddyjskim szlakiem wyznawców shingon po wyspie Shikoku (Japonia)”.

Stary pielgrzymi szlak: 88 świątyń, 1600 kilometrów i pątnicy – wyznawcy shingon – buddyzmu ezoterycznego, skupiającego się głównie na mocy słowa. 1600 kilometrów na wyspie Shikoku, pielgrzymowanie dookoła wyspy od klasztoru do klasztoru, przez małe wioski, miasteczka i duże miasta. Życie i codzienność Japończyków, praca na plantacjach ryżu i herbaty, rozmowy z miejscowymi, niezwykłe widowiskowe święto Obon ku czci zmarłych… A nade wszystko filozofia wędrówki, chodzenia i wewnętrzna przemiana, która następuje w człowieku, kiedy przekracza dystans 1000 km. Dlaczego w XXI wieku ludzie wędrują? I czym różni się pielgrzymowanie europejskie od azjatyckiego?

Agnieszka Zientarska – mieszkanka Opola, polonistka, filozofka, nauczycielka z pasji, podróżniczka z wyboru, poszukująca polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii, wulkanów błotnych w Azerbejdżanie. Interesuje ją także filozofia chodzenia, przemierza stare pielgrzymie szlaki. W Radiu Opole 2 Kultura prowadzi audycje „Wszystko o literaturze” oraz „Debata o kulturze”.