Wczytuję mapę...

Mikrotyki – spotkanie z Pawłem „Pablopavo” Sołtysem

Data i godzina wydarzenia
13/11/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Mikrotyki – spotkanie z Pawłem „Pablopavo” Sołtysem

16. Opolska Jesień Literacka

Mikrotyki – spotkanie z Pawłem „Pablopavo” Sołtysem
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
13 listopada (wtorek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o  swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.

Opowiadania Pawła Sołtysa Mikrotyki są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć. 

 

 

Paweł Sołtys – pisarz, muzyk, piosenkarz. W swojej twórczości celuje w marginesy, rzeczy opatrzone, z których wyłuskuje nierozpoznane dotąd oblicza. W tym, co najmniejsze, potrafi zobaczyć ciężar i wagę uczuć największych, spraw ostatecznych. Jego debiut literacki Mikrotyki przyniósł mu wiele literackich laurów i splendorów, które bardziej go onieśmielają niż powodują zachwyt. Wielbiciel prozy Izaaka Babla, którego Armię konną najczęściej wręcza jako prezent bliskim. Ma nocny stolik, a na nim książki, bo jak nie śpi, to czyta.