Wczytuję mapę...

Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości – spotkanie z Magdaleną Niedźwiedzką

Data i godzina wydarzenia
04/09/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości – spotkanie z Magdaleną Niedźwiedzką

Prowadzenie: Anna Święcicka

4 września 2017 (poniedziałek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

 

Maria Skłodowska-Curie – kobieta, fizyk i chemik, żona, naukowiec, kochanka, dwukrotna noblistka, matka…

Pierwsza kobieta, która wykładała na Sorbonie. Wraz z mężem odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze – polon i rad. Opracowała teorię promieniotwórczości i techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Laureatka dwóch nagród Nobla w dziedzinie chemii i fizyki.

Książka M. Niedźwiedzkiej to opowieść o prywatnym życiu naszej noblistki. Akcja rozgrywa się  na początku XX wieku, gdy pewne zachowania uważane były w niektórych kręgach za skandaliczne. Życie Skłodowskiej pełne jest jednak barwnych epizodów. Skłodowska z równą sprawnością radziła sobie zarówno w laboratorium, jak i życiu prywatnym. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka  ukazała skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.
Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w kinach od 3 marca 2017 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Magdalena Niedźwiedzka – autorka zbeletryzowanych biografii „Królewska heretyczka” i „Maria Skłodowska-Curie” oraz „Opowieści z angielskiego dworu. Karol”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.