„Malarskie metafory” – wystawa Moniki Panek

„Malarskie metafory” – wystawa Moniki Panek

17 stycznia 2017 r. (wtorek), godz. 18.00

Galeria MBP ZAMOSTEK

Wystawę można oglądać do 4 lutego 2017 r.

MONIKA PANEK – urodzona w 1988 roku w Sosnowcu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach., którą ukończyła w 2013 roku z dyplomem z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza oraz w pracowni rysunku prof. Janusza Karbowniczka. Obecnie ejst doktorantką w dziedzinie sztuk plastycznych na macierzystej uczelni. Prezentowała swoje prace na sześciu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i festiwali artystycznych. Uczestniczyła w znaczących międzynarodowych i krajowych projektach artystyczno-badawczych.

Malarskie metafory – prezentacja obrazów wybranych z trzech ostatnich cykli malarskich autorki. Tematem łączącym wszystkie prezentowane na wystawie prace jest tytułowa „metafora”. W swoim malarstwie Monika Panek chętnie inspiruje się językiem poetyckim, który przekłada na własny język wypowiedzi artystycznej. Przeniesione na powierzchnię płótna postaci przedstawione są w sposób delikatny i nienachalny. Zamglone, częściowo nieostre sylwetki kobiet balansują na graniczy widoczności widza. Artystka z dużą precyzją podchodzi do swoich obrazów, na których dużą rolę odgrywa niedopowiedzenie i intymność. Opowieści wyłaniające się z jej prac są pełne wspomnień i ulotnych chwil oraz towarzyszących im emocji i wyobrażeń.