Lokomotywa – wystawa fotografii Barbary Zegarlickiej

13/09/2023, godz. 14:00 - 27/09/2023

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Lokomotywa – wystawa fotografii Barbary Zegarlickiej

Lokomotywa wystawa fotografii Barbary Zegarlickiej
Wernisaż 13 września 2023 | 14:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Ekspozycję można oglądać do 27.09.2023

Jeszcze do końca lat 90. XX wieku parowozy ciągnące wagony nie były w Polsce widokiem nadzwyczajnym. Obecnie troska o utrzymanie w sprawności tych zabytków kolejnictwa jest w rękach wolontariuszy, m.in. zrzeszonych w Klubie Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Dzięki ich pasji i nieodpłatnej pracy wiele z tych maszyn uniknęło złomowania, możliwe są wycieczki pociągami retro po Wrocławiu i Dolnym Śląsku, a filmowcy wykorzystują je na planach zdjęciowych. Prezentowane fotografie ukazują kulisy wolontariatu kolejowego. To okazja, by przyjrzeć się z bliska ludziom, którzy dbają o to, by dawne lokomotywy i wagony mogły nadal toczyć się po stalowych szlakach. Można wśród nich spotkać ludzi w różnym wieku, dzięki czemu ta unikatowa wiedza techniczna jest przekazywana młodszym pokoleniom.

Barbara Zegarlicka pochodzi z Wólki Horynieckiej (powiat lubaczowski). Do Wrocławia przywędrowała, by studiować transport oraz zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo związana z koleją od 2015 r. Doświadczenie zdobywała w Kolejach Dolnośląskich, Pol-Miedzi oraz Kolejach Śląskich (obecnie). Miłośniczka fotografii, kotów i podróży (zwłaszcza koleją).