Wczytuję mapę...

Leopold Tyrmand. Literatura jak zwierciadło | live na Facebooku MBP w Opolu

Data i godzina wydarzenia
16/06/2020, godz. 18:00

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Spotkanie

Leopold Tyrmand. Literatura jak zwierciadło | live na Facebooku MBP w Opolu

Leopold Tyrmand. Literatura jak zwierciadło
16 czerwca 2020 | g. 18:00 | live na Facebooku MBP w Opolu
Opowiada: Marcel Woźniak

 

Leopold Tyrmand. Literatura jak zwierciadło

 

Tyrmand – barwny ptak PRL. Mówiono, że jak nikt inny potrafił siebie wymyślić. Co gdyby się okazało, że jego książki, to opowieści autobiograficzne?

Zapraszamy na drugi live poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi – legendzie polskiej literatury i polskiego jazzu. Jego biografia starczyłaby na kilka scenariuszy hollywoodzkich filmów. Opowieść o Tyrmandzie jest zarazem gawędą o przedwojennej Warszawie, Wilnie, Holokauście, stalinizmie, PRL i polskiej emigracji w USA. O autorze kultowego Złego i Dziennika 1954 opowie jego biograf, Marcel Woźniak.


Nagranie będzie udostępnione na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Leopold Tyrmand – rocznik 1920, warszawiak. Polski literat i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Pisał dla „Przekroju”, „Tygodnika Powszechnego” i „The New Yorker”. Autor m.in. kultowego Złego, a także FilipaDziennika 1954Życia towarzyskiego i uczuciowegoZapisków dyletantaCywilizacji komunizmu. Podczas wojny aresztowany przez wileńskie NKWD za działalność niepodległościową. Ukrywający się pod francuskim obywatelstwem w Niemczech, uwięziony w obozie koncentracyjnym w Grini pod Oslo. Po wojnie – legenda Warszawy, nazywany „barwnym ptakiem PRL” i „królem bikiniarzy”, a w rzeczywistości – antykomunista inwigilowany przez komunistyczne służby. Organizował pierwsze koncerty jazzowe w Polsce, w tym słynne Jazz Jamboree. Prześladowany przez służby wyjechał do Ameryki i stał się cenionym za Atlantykiem cenionym publicystą. Do 1989 ocenzurowany w Polsce. Jego powieść Zły była największym powojennym bestsellerem w Polsce. Dziennik 1954 do dziś stanowi jeden z najlepszych opisów stalinizmu w Polsce. Rok 2020 jest uchwałą Sejmu RP „Rokiem Leopolda Tyrmanda w Polsce”.

Marcel Woźniak – rocznik 1984. Pisarz, dziennikarz. Debiutował książką  Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie. Autor powieści PowtórkaMgnienieOtchłańTysiąc obsesji. Doktorant UMK w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Jesienią 2020 ukaże się jego reporterską książka z podróży śladami Tyrmanda.