Wczytuję mapę...

Lem. Życie nie z tej ziemi – spotkanie z Wojciechem Orlińskim

Data i godzina wydarzenia
15/01/2018, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Lem. Życie nie z tej ziemi - spotkanie z Wojciechem Orlińskim

Lem. Życie nie z tej ziemi
Spotkanie z Wojciechem Orlińskim

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

15 stycznia (poniedziałek) 2018 r., godz. 17.00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

 

Lem. Życie nie z tej ziemi – pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm?  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania?

 

Wojciech Orliński – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi bloga Ekskursje w dyskursie i audycję Piąteczek w radiu TOK FM .

Świetna książka! Dowiedziałem się z niej wielu rzeczy o… własnym Ojcu.

Tomasz Lem

Orliński zrobił jedną fundamentalną rzecz – ukazując geniusza, postawił przed nami, owszem, człowieka z krwi i kości, ale również człowieka z sercem i duszą.

– Krzysztof Varga