„Lalka” Bolesława Prusa – wystawa plenerowa

"Lalka" Bolesława Prusa - wystawa plenerowa

„Lalka” Bolesława Prusa – wystawa plenerowa
Plac przed MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do  31 grudnia 2020 r.

Wystawa plenerowa przedstawia opinie krytyków, badaczy literatury na przestrzeni lat oraz nowe próby oczytania Lalki Bolesława Prusa.

Niemal przez dwa lata, od 29 września 1887 do 24 maja 1889, Lalka ukazywała się na łamach Kuriera Codziennego, w którym początkowo drukowana była na pierwszej stronie, w późniejszym okresie w środku gazety.

Uważa się Lalkę za syntezę polskiego XIX wieku, która ukazuje społeczną panoramę codziennych dni Warszawy tamtego okresu.

Józef Bachórz w Spotkaniach z „Lalką” pisze: …O ile losem większości dzieł literackich w miarę upływu lat obecności na rynku czytelniczym bywa przygasanie i blaknięcie, to w kolejnych publikacjach komentatorów Lalka obrasta w kolejne znaczenia, które mogłyby być traktowane jako znak. Znak nieustannego „przyrastania” sensów tej niezwykłej powieści.