Wczytuję mapę...

Kult – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Data i godzina wydarzenia
06/11/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Kult – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

17. Opolska Jesień Literacka


Kult – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
6 XI 2019 | 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka. Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

 

 

Łukasz Orbitowski – pierwszy metal polskiej prozy, czarny trener zwątpienia. Ćwiczy nie tylko bicepsy składni. Docenia usługi Warsa. Potrafi znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy dogorywającą nadzieją, a jej brakiem. Wyczulony na zło nieustępujące w swojej konkwiście. Reanimuje moralność, choć ta już ledwo dycha. Kanty jego prozy są surowe i oschłe, historie bezkompromisowe, ludzie pogubieni. Powiada, że nieszczęście stale ostrzy sobie na nas pazury, a upadając, pociągamy za sobą innych.