Wczytuję mapę...

KSIĄŻKA ROKU 2019 / Polska Sekcja IBBY

Data i godzina wydarzenia
17/08/2020, godz. 00:00 - 28/09/2020

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Fotogaleria

Kategoria
Wystawa

KSIĄŻKA ROKU 2019 / Polska Sekcja IBBY

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych zapraszają na wystawę pokonkursową
KSIĄŻKA ROKU 2019

FOTOGALERIA MBP, ul. Minorytów 4

 

Zapraszamy na wystawę pokonkursową KSIĄŻKA ROKU 2019 organizowaną przez międzynarodowe stowarzyszenie IBBY. Polska Sekcja IBBY corocznie przyznaje nagrody za najlepsze polskie książki, ukazujące się na rynku księgarskim. Celem konkursu KSIĄŻKA ROKU, ustanowionego ponad 20 lat temu, jest promocja najlepszych pod względem literackim i graficznym książek dla młodego czytelnika.

Laureatami nagród literackich w 2019 roku zostali: Marta Kisiel za książkę dla dzieci Małe Licho i anioł z kamienia (Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Wilga) oraz Agnieszka Wolny-Hamkało za książkę dla młodzieży Lato Adeli (Wydawnictwo Hokus-Pokus).

Główne nagrody graficzne otrzymali: Jacek Ambrożewski oraz Zosia Frankowska za ilustracje i projekt graficzny do książki Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków (Wydawnictwo Dwie Siostry) oraz Monika Hanulak za książkę obrazkową Homo Lector –kalendarz na 13 miesięcy (Wydawnictwo Wytwórnia).

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa zdobyła Danuta Świerczyńska-Jelonek.

32. edycja konkursu przyniosła nowość: po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii „Dziecko jest najważniejsze”. Nagrodę specjalną otrzymał: Marcin Szczygielski za książkę Teatr Niewidzialnych Dzieci (Instytut Wydawniczy Latarnik).

IBBY (International Board on Books for Young People) – międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1974 roku. Celem organizacji jest budowanie więzi między narodami poprzez książkę dla dzieci; umożliwianie dzieciom na całym świecie dostępu do książek o wysokich walorach literackich i artystycznych; zachęcanie do tłumaczenia, wydawania i dystrybucji wartościowych książek dla dzieci, szczególnie w krajach rozwijających się; wspieranie, jak też szkolenia dla osób zaangażowanych w pracę z dziećmi i literaturą dziecięcą; stymulowanie badań i pracy naukowej na polu literatury dla dzieci.