Wczytuję mapę...

„Kromka chleba” – spotkanie z Dagmarą Dworak i pokaz filmu

Data i godzina wydarzenia
06/03/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

„Kromka chleba” – spotkanie z Dagmarą Dworak i pokaz filmu

„Kromka chleba” – spotkanie z Dagmarą Dworak i pokaz filmu

Prowadzenie: Justyna Przyborowicz

6 marca 2017 (poniedziałek), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Na kilka dni przed 77. rocznicą zsyłek syberyjskich do księgarń trafiła książka Dagmary Dworak – „Kromka chleba”. Autorka przedstawia w niej losy swojego ojca – Bogusława Żukowskiego i jego siostry Danuty, uczestników tamtych zdarzeń. Opowieść została uzupełniona filmem dokumentującym wyprawę szlakiem zsyłki sprzed lat (https://www.youtube.com/watch?v=su_YZSiQlYo). Całość jest owocem dwóch wypraw na Syberię, odbytych w poszukiwaniu grobu babci.

„Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej”.

„Kromka chleba” to losy konkretnych ludzi. Wśród bohaterów książki odnajdujemy Jadzię – babcię znanej aktorki, Joanny Brodzik. W opisanych historiach z pewnością znajdują się ślady przeszłości wielu innych ludzi. Może ścieżki wydeptane przez naszych własnych przodków?

Dagmara Dworak jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Doświadczenia zawodowe zbierała jako makler i bankowiec, prowadziła także agencję reklamową. Jest miłośniczką fotografowania i autorką zdjęć publikowanych w przewodnikach.