Konkurs na Esej 2018

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza

XV Ogólnopolski Konkurs na Esej

TEMAT ESEJU: PODRÓŻE Z ANDRZEJEM STASIUKIEM

Termin nadsyłania prac upływa 23 listopada 2018 r.

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych.

Andrzej Stasiuk – prozaik, poeta, dramaturg, zajmuje się także krytyką literacką. Jeden z najważniejszych pisarzy polskich średniego pokolenia. Uhonorowany wieloma nagrodami m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, za powieść Biały kruk (1995) oraz Nagrodą Literacką „Nike”, za powieść Jadąc do Babadag (2005). Buntownik z wyboru. Niechętny literackim salonom i oficjalności – w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism.

Proza Stasiuka łączy w sobie jakieś osobiste wspomnienia, ale ważniejsze okazuje się zauroczenie surowym, bezludnym pejzażem. Miejsca, gdzie kończą się wszystkie drogi stanowią nadrzędny cel podróży i bycia – w drodze. A co, kiedy jakaś się pojawia? Wybór jest prosty – iść tą mniej udeptaną. „Zapisywanie życia”, jego brzydoty i nudy, przedstawianie ludzi okaleczonych, pogoń za rzeczywistością tambylców ma nas przywieźć na powrót do siebie. Abyśmy, rozumiejąc Innych, zrozumieli i siebie.

Czytając prozę Andrzeja Stasiuka, przychodzi nam wielokrotnie stawiać sobie pytania „po co” i „dlaczego” gdziekolwiek jechać… Jak na nie odpowiada pisarz? Co nam w tej materii dyskretnie podpowiada? Czego poszukuje przemierzając Europę Środkową, czy wyprawiając się coraz dalej na Wschód? Jaki obraz człowieka i świata wyłania się z jego podróżopisania?

Oto niektóre pytania, jakie chcielibyśmy zadać uczestnikom kolejnej edycji w konkursie na najlepszy esej krytycznoliteracki.

Czekamy na eseje będące efektem czytelniczych (i nie tylko) spotkań z podróżniczą prozą Stasiuka. Co otwierają w Tobie podróże i pisanie, jakie zawarł w swojej prozie autor Opowieści galicyjskich? Czy dla ciebie droga to życie? Czekamy na twoje impresje, studia, szkice!

Organizatorem Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole, www.mbp.opole.pl

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących się egzaminem dojrzałości.

II kategoria – studenci  uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.

Regulamin konkursu dostępny na www.mbp.opole.pl

Regulamin Esej 2018 – Stasiuk

KLAUZULA ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH