KOMIKS: ESENCJA

10 października / środa

Ja, Nina Szubur

• 17:00, Sala Konferencyjna

Spotkanie i wystawa prac komiksowych Daniela Chmielewskiego, prowadzenie: Piotr Guzik

• 18:30, Galeria MBP Zamostek

Warsztaty A dlaczego? Budowanie spójnej i sensownej historii komiksowej z Danielem Chmielewskim, Galeria MBP Zamostek.

Dla osób od 15 lat. Zapisy na mediateka@mbp.opole.pl

23 października / wtorek

Sala Konferencyjna

Pomocny Dżo. Spotkanie z twórcami komiksu i pokaz sprzętu ratującego życie.

Dla osób od 13 lat.

26 października / piątek

Sala Konferencyjna

Ta małpa poszła do nieba

• 12:00 – spotkanie z Gosią Kulik, prowadzenie: Agnieszka Zientarska
  • 13:30 – warsztaty z Gosią Kulik.

Dla osób od 15 lat. Zapisz się na mediateka@mbp.opole.pl

27 października / sobota

Sala Konferencyjna

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Spotkanie i warsztaty komiksowe dla dzieci z Bereniką Kołomycką.

Dla osób od 8 lat. Zapisz się na mediateka@mbp.opole.pl

30 października / wtorek

Sala Konferencyjna

Heroiczny quiz. Pojedynek komiksowo-superbohaterski z Julianem Jelińskim (Brody z kosmosu).

Dla grup do 5 osób. Od 13 lat. Zgłoście się na mediateka@mbp.opole.pl

W programie:

Daniel Chmielewski – autor komiksów i książek dla dzieci, scenarzysta i rysownik. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale grafiki. Zadebiutował w roku 2008 albumem Zostawiając powidok wibrującej czerni. Jest współautorem logo Festiwalu Komiksowa Warszawa. Jego publikacje to m. in. Zapętlenie, Podgląd (do scenariusza Marcina Podolca) i Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży.

Ja, Nina Szubur – komiksowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk pt. Anna In w grobowcach świata. Przełożenie historii sumeryjskiej bogini uwięzionej w krainie zmarłych na język komiksu było ambitnym zadaniem. Efektem jest  wielka opowieść o poszukiwaniu sensu istnienia, w której spotykają się światy rodem z wizji Ballarda i starożytnego mitu. Ja, Nina Szubur jest dziełem zaskakującym odwagą wizji i wspaniałą opowieścią o nas samych. [na podst. Noty wydawniczej]

Warsztaty prowadzone przez Daniela Chmielewskiego
A dlaczego? Budowanie spójnej i sensownej historii komiksowej

Denerwujące dziecięce pytanie „A dlaczego?” okazuje się jednym z ważniejszych narzędzi dla scenarzysty lub pisarza. Gdy zadajemy samemu sobie to pytanie, odnajdujemy wszystkie luki fabularne, nieścisłości, niepotrzebne elementy historii. Warsztaty praktyczne polegać będą na rozpisaniu własnego pomysłu na komiks i przygotowanie storyboardu. Będziemy analizować konstrukcję treści, jak i jej przełożenie na narrację obrazkową. Zachęcamy osoby rysujące, jak i tylko piszące. To też dobra okazja do wyciągnięcia z szuflad zbierających kurz pomysłów i scenariuszy, żeby zaprezentować je i przedyskutować w większym gronie.

Pomocny Dżo – komiks edukacyjny, z którego młodzież dowie się jak reagować w sytuacji kryzysowej, jak udzielić pierwszej pomocy, a przede wszystkim – jak skorzystać z defibrylatora. W komiksie przeważa język młodzieżowy, dzięki czemu łatwiej trafia do tej grupy wiekowej. Jednocześnie w łatwy sposób uczy prawidłowych reakcji w niebezpiecznych sytuacjach.

Gosia Kulik – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesuje się narracyjnymi aspektami sztuk wizualnych: związkami i paradoksami między obrazami i słowami. Lubi tworzyć historie o zwyczajnych ludziach w niezwyczajnych sytuacjach. W 2013 roku wydała komiks „V”.

Ta małpa poszła do nieba –realistyczno-absurdalna opowieść o stracie. Nie ma większej tragedii niż śmierć dziecka. Jankowi i Kryśce umiera ukochana córeczka. Świat staje w miejscu. Ale czy ta małpa pójdzie do nieba? Nie uciekając przed purnonsensem i humorem, Kulik stworzyła wstrząsającą opowieść o nas samych.

Berenika Kołomycka – jest autorką komiksów, rysowniczką, rzeźbiarką i graficzką. Ukończyła Wydział

Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Cyklicznie prowadzi warsztaty komiksowe w Staromiejskim Domu Kultury w  Warszawie.  Jej prace publikowane były w magazynach polskich (“Chimera”, „Bluszcz”, „Wprost”, „Zeszyty komiksowe”), zagranicznych (“Groom”), licznych antologiach („W sąsiednich kadrach – Polacy i Czesi o sobie w komiksie”, „44”), a także w podręcznikach szkolnych.  Brały także udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Malutki Lisek i Wielki Dzik – pięknie namalowana opowieść dla młodszych dzieci o sile przyjaźni. Malutki Lisek żyje samotnie Tutaj – pod jabłonką na odległych wzgórzach. Jest szczęśliwym zwierzątkiem, które zajmuje się tylko sobą i swoimi lisimi sprawami. Jednak pewnego dnia pojawia się Wielki Dzik. Lisek jeszcze nie wie, że wraz z przybyszem nadszedł czas zmian, przygód i wędrówki do krainy Tam. Czy Malutki Lisek jest gotowy na to wszystko? I czy jest gotowy na niespodziewaną przyjaźń z nieznajomym? Album powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

Julian Jeliński – autor youtubowego kanału Brody z kosmosu. Filozof, publicysta, tłumacz. Absolwent filozofii i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował m.in. z Instytutem Studiów Nad Islamem we Wrocławiu, Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, portalem Racjonalista.pl oraz portalem ListyzNaszegoSadu.pl. Interesuje się zagadnieniami filozofii społeczno-politycznej, tożsamości Afroamerykanów, wielokulturowością w amerykańskiej filozofii politycznej, filozofii Cornela Westa, kwestią społecznego wymiaru religii na świecie oraz popularyzacją nauki. Tłumacz artykułów Sama Harrisa.