Kendrick Lamar i inni. Czarność bez poczucia winy

8 maja 2018 (wtorek), godz. 18:00
Spotkanie poprowadzi: Marta Wróbel
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Ameryka w Twojej Bibliotece” w Opolu będzie Kendrick Lamar. Dziennikarka Marta Wróbel (m.in. „Polityka”, „Zwierciadło”, prowadzony we Wrocławiu w TONY cykl „AfroAmeryka”) opowie o afrocentrycznych akcentach w jego tekstach i teledyskach, religijnych i socjopolitycznych odniesieniach oraz historii Czarnej Ameryki z perspektywy rapera. Punktem wyjścia będzie jego ostatnia płyta DAMN i soundtrack do filmu Czarna Pantera, który współtworzył. Prowadząca spotkanie przypomni też historię afrocentrycznych prądów,  ugrupowań i odłamów religijnych (Back-to-Africa movement, Black Power, Five – Percent Nation i inne) i sympatyzujących z nimi artystów. Będzie mowa m.in. o Sun Ra,  Tribe Called Quest, Eryce Badu. A wszystko to z refleksjami o post-czarności, sile czarnego kina i telewizji i wielkim znakiem zapytania: czy możliwa jest czarność bez poczucia winy?