Kaziuki

Kaziuki

4 marca 2023, godz. 11:00
sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

Kaziuki mają tradycję związaną z obchodami ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zmarł przedwcześnie. Św. Kazimierz Jagiellończyk kanonizowany został przez papieża Klemensa VIII w 1602 roku, przede wszystkim za nieugiętą wiarę. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią.

W zapomnianej polskiej tradycji to Kaziuki były świętem zakochanych. Zakochani wyrażali uczucia wręczając sobie nawzajem piernikowe serca z wyznaniem miłości, np.: Kaziukowa serca daja, / bo na złotnia mnie nie staje / Zapamiętaj sobie dzień, / gdy ja mówił kocham cień”.

W programie artystycznym wystąpią: Andrzej Mikosza, Waldemar Kotas, Bogdan Zieliński, Adam Lubiewski, Aneta Majewska i Magdalena Psiurska.

Towarzystwo Polonia-Kresy powstało w lipcu 2012 roku Opolu i ma charakter naukowo-kulturalno-społeczny. Towarzystwo współpracuje z placówkami naukowymi, bibliotekami, organizacjami społecznymi, urzędami administracji samorządowej oraz mediami. Członkami Towarzystwa są ludzie od lat działający na rzecz Polaków mieszkających za granicą oraz propagujący wiedzę o dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Są wśród nich przedstawiciele środowiska naukowego, artystycznego oraz mediów.