Judaica Opola – ocalić od zapomnienia

Judaica Opola - ocalić od zapomnienia

Judaica Opola – ocalić od zapomnienia

19-21 października 2017r.

Miasto Opole w ramach obchodów przypadającego w 2017 r. jubileuszu 800-lecia w szczególny sposób pragnie pokreślić bogactwo swojej wielokulturowej tradycji. Do tworzących historię Opola na przestrzeni wieków niewątpliwe należy społeczność żydowska, która zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku znacząco wpłynęła na rozwój gospodarczy i społeczny  miasta.

Pragnąc upamiętnić i upowszechnić wiedzę o gminie żydowskiej w Opolu przygotowaliśmy projekt „ Judaica Opola – ocalić od zapomnienia ”.

Program przedsięwzięcia obejmuje wystawę „Porozmawiajmy jak…byśmy byli umarli” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu opracowywaną wspólnie z Muzeum Śląska Opolskiego i Archiwum Państwowym w Opolu, wykład Haliny Łabęckiej pt. „Cmentarz Żydowski w Opolu na tle Gminy Żydowskiej” oraz koncert Marty Bizoń „Piosenki z Krakowskiego Kazimierza” zorganizowany w Muzeum Polskiej Piosenki. Na zakończenie obchodów odbędzie się spacer „Śladami opolskich Judaiców”, który poprowadzi dr Maciej Borkowski.

19 października 2017 (czwartek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4

godz. 10. 00 – Hol MBP – otwarcie wystawy: „Porozmawiajmy jak…byśmy byli umarli”

godz. 17.30 – Galeria ZAMOSTEK – wykład „Cmentarz Żydowski w Opolu na tle Gminy Żydowskiej” – Halina Łabęcka