Językowy savoir-vivre dziś – spotkanie z prof. Małgorzatą Marcjanik

25/05/2017, godz. 17:00

Językowy savoir-vivre dziś – spotkanie z prof. Małgorzatą Marcjanik

Językowy savoir-vivre dziś – spotkanie z prof. Małgorzatą Marcjanik w ramach programu Mów po polsku 2!

25 maja 2017 (czwartek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zapraszamy na spotkanie w ramach drugiej edycji programu „Mów po polsku!”. Naszym gościem będzie pani profesor Małgorzata Marcjanik, która opowie, czym jest językowy savoir-vivre, jak ma się grzeczność do poprawności językowej oraz jak obyczaje grzecznościowe zmieniły się po 1989 roku. Wspólnie zastanowimy się, jakie powinny być współczesne językowe zachowania grzecznościowe charakteryzujące eleganckiego człowieka. Skonfrontujemy też savoir-vivre młodego pokolenia i savoir-vivre pokoleń starszych.

Małgorzata Marcjanik – językoznawca, profesor zwyczajny, pracownik Katedry Języka Mediów na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do jej zainteresowań naukowych należą: pragmatyka językowa, etykieta językowa i retoryka mediów. Jest autorką takich publikacji jak Polska grzeczność językowa (Kielce 1997, 2000, 2002), Grzeczność w komunikacji językowej (Warszawa 2007), Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre’u (Warszawa 2009) oraz Słownik językowego savoir-vivre’u (Warszawa 2014). Zajmowała się także redakcją naukową tomów: Grzeczność nasza i obca (Warszawa 2005), Retoryka codzienności. Zwyczaje językowe współczesnych Polaków (Warszawa 2006), Grzeczność na krańcach świata (Warszawa 2007), Jak zwracają się do siebie Europejczycy (Warszawa 2013).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych.