Jakucja. Biegun zimna / Film „Ága” i spotkanie podróżnicze z dr Künnej Takaahaj

Film „Ága” i spotkanie podróżnicze z dr Künnej Takaahaj

21.03.2019, godz. 17.00,
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Interesujesz się kulturą i folklorem Syberii? Marzysz o dalekiej wyprawie do krainy wiecznej zmarzliny i na biegun zimna, gdzie panuje do –71°C? Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące Festiwalu Filmowego „Sputnik nad Opolem”. Będzie nim projekcja filmu „Ága” – baśni o wiecznej zimie, po której odbędzie się spotkanie z dr Künnej Takaahaj, rodowitą Jakutką, absolwentką studiów w Irkucku i Moskwie, a także wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Künnej Takaahaj obroniła pracę doktorską pod tytułem „Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego w kontekście przemian świadomości narodowej Sacha (Jakutów)”, jest też autorką ponad dwudziestu publikacji naukowych i popularnonaukowych. W swojej opowieści zabierze nas w swoje rodzinne strony, aż na biegun zimna – Ojmiakon, a także opisze życie ludu Sacha oraz jego bogatą kulturę. Dowiemy się również o turystyce ekstremalnej w tych rejonach i poznamy postać Chyschana!

Ága  reż. Milko Lazarov / Francja, Niemcy, Bułgaria 2018/ 96 min

Kryjąca pod lodem milczenia i rutyny potężny ładunek emocji, „Ága” jest opowieścią o cichej zagładzie. Główny bohater „Ági” mieszka wraz z żoną w jurcie stojącej na zamarzniętych wodach rzeki Leny. Całe życie polował na renifery, których nie sposób już spotkać na białych równinach Republiki Sacha. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nijak już nie przystające do rzeczywistości. Prowadząc nas na skraj kopalni, Lazarov prowadzi nas do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Dalej zionie już tylko wielka dziura, wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym diamentem okazuje się łza: bezcenne świadectwo współodczuwania.

Film został przez krytyków okrzyknięty najpiękniejszą baśnią o zimie.