Wczytuję mapę...

„Izrael – przyrodnicza perła Bliskiego Wschodu” – spotkanie z Maciejem Kowalskim

Data i godzina wydarzenia
06/10/2017, godz. 19:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Brak kategorii

„Izrael – przyrodnicza perła Bliskiego Wschodu” – spotkanie z Maciejem Kowalskim

„Izrael – przyrodnicza perła Bliskiego Wschodu” – spotkanie z Maciejem Kowalskim

6 października 2017 (piątek), godz. 19:00

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50 (Rondo)

wstęp wolny

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprasza na spotkanie „Izrael – przyrodnicza perła Bliskiego Wschodu”, które poprowadzi Maciej Kowalski, znawca ptaków, fotograf przyrody i miłośnik podróżowania. Tym razem spotkanie będzie dotyczyło jego siedmiodniowej wyprawy do Izraela, podczas której obserwował i uwieczniał na fotografiach niezwykłe z naszej perspektywy okazy tamtejszych gatunków ptaków i innych zwierząt.

Izrael kojarzy się różnorako – z synagogami, Ziemią Świętą, jarmułkami, pielgrzymkami oraz nieustającym i nierozwiązywalnym konfliktem z Palestyną. Rzadko jednak patrzymy na Izrael jak na  jeden z najciekawszych przyrodniczo rejonów tej części świata. Tymczasem jest to kraj, w którym natura prezentuje nam całą gamę swoich obliczy – od wybrzeża Morza Czerwonego, przez rolnicze rejony Yotvata, pustynie Arava i Negev, niepowtarzalne Morze Martwe, żyzną i wiecznie zieloną dolinę Bet Sze’an, po mroźne i budzące respekt Wzgórza Golan.

Każde z tych miejsc charakteryzuje się specyficzną fauną i bogactwem ptaków, które były głównym celem tygodniowej wyprawy, w której wziął udział Maciej Kowalski. Z racji położenia geograficznego, wiosną każdego roku niebo nad Izraelem zamienia się bowiem w prawdziwą autostradę dla migrujących ptaków – dla ornitologa to prawdziwe El Dorado.

W związku z krótkim czasem wyprawy, urzekająca przyroda i  niezwykłe okoliczności musiały rywalizować z innymi atrakcjami, które oferował region – trzeba było jeszcze znaleźć czas, żeby zanurkować na rafie koralowej, spróbować kąpieli w ekstremalnie zasolonej wodzie i choć trochę zakosztować cudów otaczającej ekipę starożytnej kultury…

Spotkanie z Maciejem Kowalskim odbędzie się tuż po zakończeniu wycieczki przyrodniczej nad kamionkę Bolko, organizowanej przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków w Opolu.