Wczytuję mapę...

Islandia – kraina ognia i lodu. Spotkanie z Maciejem Kowalskim

Data i godzina wydarzenia
02/03/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Islandia – kraina ognia i lodu. Spotkanie z Maciejem Kowalskim

Islandia – kraina ognia i lodu. Spotkanie z Maciejem Kowalskim
2 marca 2018 (piątek), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50 (Rondo)

wstęp wolny

Islandia to kraj, który wiele obiecuje i do którego podążamy pełni oczekiwań i marzeń. To kraj, który chyba każdego, kto stawia stopę na tej wulkanicznej wyspie, wprawia w oszołomienie, w stan nieustającego zachwytu. Islandia zapiera dech w piersiach, ponieważ na miejscu okazuje się, że rzeczywistość przerasta wyobrażenia i oczekiwania. Wszystko, co do tej pory o tej wyspie słyszeliśmy, to ledwie przedsmak, ersatz – próbka. Wszystkie pełne patosu słowa, które cisną się na usta, to za mało.

Maciek Kowalski podczas swej pierwszej ornitologicznej wyprawy na Islandię (wiosną 2017) zakochał się w tej wyspie od razu i na zawsze. Tak bardzo, że powrócił tam już po trzech miesiącach, jesienią, by ujrzeć, jak zaskakującą i malowniczą metamorfozę przeszła. W czteroosobowej ekipie przemierzyli wyspę wzdłuż i wszerz, odwiedzając po drodze nieprzeliczone magnetyzujące atrakcje – wodospady, gejzery, pola geotermiczne, gorące źródła, czarne jak smoła plaże, urwiste klify i inne niepowtarzalne fenomeny, którymi ten zakątek świata jest wprost przesycony. Podążali tropem niespotykanych u nas gatunków ptaków, w tym tak charakterystycznego dla Islandii maskonura. Nasz gość przywiózł z tych wypraw tysiące zdjęć, mnóstwo opowieści o wyspie, jej mieszkańcach, a przede wszystkim o jej zjawiskowej przyrodzie – spektakularnym, złożonym z kontrastów i nieujarzmionym splocie czterech żywiołów.

MACIEJ KOWALSKI – przyrodnik, autor bloga Birdaholic Diary (https://maciejkowalski-birds.blogspot.com/), założyciel Opolskiej Grupy Ornitologicznej. Od ponad dziesięciu lat działa czynnie w kilku organizacjach ochrony przyrody, zwłaszcza tych związanych z ochroną ptaków, angażując się w liczne projekty badawcze i edukacyjne. Ponieważ równie mocno jak przyrodę uwielbia podróże, w poszukiwaniach interesujących go okazów często opuszcza rodzinne strony – w ciągu ostatnich lat prowadził obserwacje na trzech kontynentach, m.in. w Hiszpanii, Maroku, na Wyspach Kanaryjskich, w Gruzji, Finlandii, Norwegii oraz w Izraelu.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1409376319188722/